Małgorzata Matuszewska

tancerka, choreografka i instruktorka technik tańca hiszpańskiego, założycielka autorskiego Teatru Tańca NTF oraz Fundacji Tradycji i Transformacji Sztuki. Tańcem hiszpańskim zajmuje się od 1990 r. Uczęszczała na liczne kursy i lekcje indywidualne prowadzone przez wybitnych tancerzy flamenco i tańca hiszpańskiego w Hiszpanii, Francji, Austrii, Niemczech i w Polsce. W ramach wielu szkoleń zapoznawała się z podstawami tańców klasycznych, dawnych i folklorystycznych Hiszpanii oraz technik tanecznych i aktorskich różnorodnego typu (m.in. Improwizacji i Kompozycji Tańca, technik teatralnych Crocot2, współczesnego japońskiego tańca butoh, Labanowskiego Systemu analizy i notacji tańca, pantomimy). Posiada dyplom zawodowego tancerza Związku Artystów Scen Polskich. Pionierka tańca flamenco w Warszawie, którym zajmuje się od 1990 roku. Jako pierwsza tancerka w Polsce szkoliła się w szerokiej gamie tańców hiszpańskich (flamenco, clasico español, tańców dawnych i folklorystycznych). Od lat zajmuje się historią tańca hiszpańskiego. Występowała na z czołowymi artystami flamenco w Polsce oraz znakomitymi wykonawcami muzyki klasycznej (m.in. klawesynistką Elżbietą Stefańską, gitarzystami Leszkiem Potasińskim, Markiem Walawenderem), współpracuje z Baletem Dworskim Cracovia Danza. Jako tancerka i choreograf uczestniczyła w produkcjach teatralnych m.in. w: Teatr Dramatyczny w Warszawie, Teatr Narodowy w Warszawie, Opera Nova w Bydgoszczy, Opera Wrocławska. Ponadto występowała w programach telewizyjnych, radiowych, w teatrze telewizji, na licznych festiwalach sztuki i konferencjach muzycznych; jako konsultant ds. flamenco. W latach 2004-2013 prowadziła własną szkołę tańca oraz cykl ogólnopolskich warsztatów łączących taniec flamenco z formami sztuk orientalnych. W roku 2000 założyła autorski teatr tańca TT NTF (Nie Tylko Flamenco) zaś w roku 2009 Fundację Tradycji i Transformacji – w ramach których realizuje spektakle oraz warsztaty tańca. Jej najnowszy projekt Bolero Project – choreografia zrealizowana do utworu Bolero Maurice’a Ravela (Bolero de Ravel) oraz cykl warsztatów Bolero Feel – które realizowane były m.in. w Studio Tańca La Pasion w Gdańsku, zebrały bardzo pozytywne recenzje. W 2014 roku napisała pracę „Tropem Carmen – tytułowej bohaterki opery Bizeta” wydaną w ramach konferencji Uniwersytetu w Białymstoku, pod redakcją Ludmiły Furman. Od roku 2015 stale współpracuje Instytutem Cervantesa w Warszawie, gdzie min. realizowała w lutym 2016 roku Spotkania z Tańcem Hiszpańskim Danza Española. O 2016 roku współtworzy projekt Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.