Małgorzata Insadowska i Bogdan Szymaniuk

MAŁGORZATA INSADOWSKA – absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku.
26 lat pracy w Operze Bałtyckiej jako Pierwsza Solistka, juror w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. W. Wiesiołowskiego a także pedagog w Dziecięcym Teatrze Tańca przy Operze Bałtyckiej. Współpracowała z Teatrem Wielkim w Poznaniu, z Teatrem Neustrelitz (Niemcy) oraz Operą Kameralną w Wiedniu. Zatańczyła wiele pierwszoplanowych partii m.in. Nune – „Gajane”, Egina – „Spartakus”, Swanilda i Coppelia – „Coppelia”, Klara – „Dziadek do Orzechów”, Aurora – „Śpiąca Królewna”, Kitri – „Don Kichot”, Śnieżka – „Królewna Śnieżka”, Julia – „Romeo i Julia”, Giselle – „Giselle”…

Z zespołem baletowym Opery Bałtyckiej odbyła wiele tournée w Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Danii, Egipcie, Luksemburgu, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii i Włoszech.

Współtwórca choreografii cyklu baletów do muz. F. Chopina przy Fundacji Krystyny Biegańskiej. Tancerka, choreograf, pedagog.

BOGDAN SZYMANIUK – absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie. Pracę na stanowisku Solisty Baletu rozpoczął w Teatrze Muzycznym w Gdyni a następnie jeden sezon w Zespole Pieśni i Tańca Mazowsze. Na stałe związał się z baletem Opery Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie tańczył wiele pierwszoplanowych ról w balecie klasycznym jak i współczesnym: Książe Albert – „Giselle”, Franz – „Coppelia”, Krasus – „Spartakus”, Książe Myszkin – „Idiota”, Birbanto – „Korsarz”, Drosselmayer – „ Dziadek do Orzechów” i wiele innych. Pedagog w Dziecięcym Teatrze Tańca przy Operze Bałtyckiej.

Jako solista Solista Baletu uczestniczył w tournée zespołu po Niemczech, Holandii, Danii, Austrii, Francji, Belgii, Szwajcarii. Współpracował z Teatrem w Bydgoszczy i Krakowie oraz Operą Kameralną w Wiedniu.

Jest współtwórcą choreografii baletów „Chopinowskich” przy Fundacji p. K. Biegańskiej. Tancerz, pedagog, choreograf.